Prekyba biržoje

Tai alternatyvus, papildantis prekybą ilgalaikėmis pirkimo – pardavimo sutartimis, būdas įsigyti ar parduoti gamtines dujas. Gamtinių dujų biržoje pirkti ir parduoti dujas gali visi gamtinių dujų rinkos dalyviai. Tai reiškia, kad pritrūkus dujų ar turint jų perteklių, nebūtina kreiptis į dujų tiekėją – dujų galima įsigyti ir biržoje.

Naudojantis gamtinių dujų biržos elektronine prekybos sistema, vos kelių mygtukų paspaudimu, parduodamos ar įsigyjamos gamtinės dujos.

Prekyba biržoje vykdoma nepertraukiamu prekybos metodu, tai reiškia, kad gamtinių dujų birža, gavusi naują pavedimą (pvz.: pirkti), iš karto patikrina ar yra kitas – priešpriešinis jį atitinkantis pavedimas (pvz.: parduoti) tarp anksčiau gautų pavedimų ir, jei toks pavedimas atrandamas – iškarto įvykdomas sandoris, jei ne – pavedimas įrašomas į pavedimų sąrašą.

Prekyba biržoje vyksta kiekvieną dieną prekybos sesijos metu (nuo 10.00 iki 14.00 val.). Tam tikros dienos gali būti paskelbtos ne prekybos biržoje dienomis, ne vėliau kaip prieš 2 darbo dienas apie tai viešai informavus šiame tinklalapyje.

UAB GET Baltic gamtinių dujų biržoje yra prekiaujama šiais produktais:

  • artimiausių ateinančių pristatymo parų (iki 150 artimiausių ateities parų) gamtinėmis dujomis;
  • einamosios pristatymo paros gamtinėmis dujomis;
  • praėjusios pristatymo paros gamtinėmis dujomis.

Paros pristatymo laikotarpis – nuo kiekvienos dienos 7.00 val. iki kitos dienos 7.00 val.

Biržoje prekiaujama gamtinėmis dujomis, kurių kiekis išreikštas energijos vienetais – MWh (megavatvalande), naudojant dujų viršutinį šilumingumą.

Detalius prekybos biržoje principus apibrėžia Prekybos gamtinių dujų biržoje reglamentas – prekybos taisyklių rinkinys, nustatantis esminius reikalavimus gamtinių dujų rinkos dalyviams, pageidaujantiems vykdyti prekybą gamtinėmis dujomis biržoje. Reglamente išdėstytos pavedimų teikimo, koregavimo, atšaukimo, sandorių sudarymo, kainos nustatymo taisyklės, atsiskaitymo tvarka bei būdai, prekybos biržoje priežiūros mechanizmas bei kita.

Prekyba biržoje suteikia galimybę:

  • įsigyti trūkstamą gamtinių dujų kiekį;
  • parduoti turimą perteklinį gamtinių dujų kiekį;
  • išvengti „imk arba mokėk“ sąlygų taikymo;
  • iš karto tiksliai žinoti kokia yra įsigyjamų gamtinių dujų kaina;
  • subalansuoti patiektą ir išimtą iš perdavimo sistemos gamtinių dujų kiekį.

Gamtinių dujų birža verslo įmonėms užtikrina galimybę dar lanksčiau planuoti savo kasdienę veiklą, veiklos plėtrą ir kitus procesus.